Děkujeme partnerům

Nejbližší představení

V blízké době se žádné představení nekoná, nebo nejsou k dispozici volné vstupenky.

Zá-to-pek!

8+
Třicet tisíc diváků křičelo tohle jméno v Helsinkách v roce 1952, když vbíhal na stadion, coby první v maratonském běhu, aby získal třetí zlatou medaili v běhu na dlouhé tratě. Všichni na celém světě umí běhat, ale on jediný dokázal běžet tak, že vyhrál třikrát na jedné olympiádě. 5km. 10km. Maraton. Nikdo předtím ani potom to nedokázal, co je svět světem. A je docela možné, že už to nikdo nedokáže. Jak moc je to zajímavé? Jak moc je zajímavý ten člověk? Jak moc je zajímavá doba, ve které žil?

Osobnost jedinečného sportovce přiblíží divákům scénárista a režisér Jan Jirků optikou zachycující dobu, ve které Dana a Emil Zátopkovi žili.

Minor se v „zátopkovském duchu“ vždy snaží o překonávání již zaběhnutého. V inscenaci proto používáme loutky Jakuba Kopeckého vytvořené pomocí 3D tisku ve spolupráci se společností Prusa Research.

Ondřej Nosálek
 získal za roli v inscenaci Zá-to-pek! Cenu Thálie za herecký výkon. Johana Schmidtmajerová byla ve stejné kategorii nominována.

K inscenaci nabízíme vzdělávací dílnu pro školy …a tak jsem běžel.

K inscenaci nabízíme outdoorovou hru Po stopách Emila pro školy i pro veřejnost.

Poslechněte si Minor podcast s režisérem inscenace Janem Jirků:
Spotify
Apple podcasts

A když už v tom budete, tak i Minor podcast s kostýmní výtvarnicí Andreou Královou:
Spotify
Apple podcasts

Premiéra 6. října 2019

Přístupné divákům od 8 let
Délka představení 2 hodiny včetně přestávky


Ocenění:
Cena Thálie 2020 
v kategorii loutkové divadlo pro Ondřeje Nosálka.
Nominace na Cenu Thálie 2020 v kategorii loutkové divadlo pro Johanu Schmidtmajerovou.
Nominace na Ceny Divadelních novin
 za sezónu 2019/2020 za režii pro Jana Jirků.
Cenu Assitej 2020 pro významnou osobnost v oblasti divadla pro děti a mladého diváka pro režiséra Jana Jirků.

Spolupracovali

Co říkají média

Rozfrázovaný název Zá-to-pek! – jak skandovali fanoušci na tribunách – napovídá, že poslední inscenace divadla Minor se odvíjí tak nějak v poklusu. Krok za krokem, odraz za odrazem vypráví životní příběh Emila Zátopka (1922–2000) a společně s ním i příběh doby. Nejen za komunistické diktatury, ale i před druhou světovou válkou či za německé okupace.
První premiéra sezóny, která se uskuteční v neděli 6. října, bude věnována Emilu Zátopkovi. Životního osudu největšího českého atleta se chopil scenárista a režisér Jan Jirků, který divákům zprostředkovává historická témata prostřednictvím strhujícího příběhu hlavního hrdiny. Pro Minor takto vytvořil například inscenace Lipany či Hon na Jednorožce.
Divadlo Minor se fenoménu Zátopek chopilo se sympatickou nadsázkou a hravostí a hlavně schopností zaujmout všechny generace.

Co říkají diváci

Krásně ztvárněné představení - loutky, stíny, vtipné herecké pojetí...a hlavně nadšení herců. Moc hezká hudba, osvětlení. Prostě paráda. Velmi silné a dobře pro děti znázorněné historické skutečnosti, které se prolínají s jeho životem. Děti byly nadšené a my učitelky dojaté.
LuFry
Pro mě i mé 3 syny ve věku 15, 11 a 9 let byl Zá-to-pek strhující. Nápaditě vymyšlená scéna, vtipný nápad, jak předvést běžecké scény pomocí loutek. Obdivuhodné herecké nasazení všech zúčastněných. Co doteď v mých dětech rezonuje, tak velmi silná emoce, když Zátopka hledá jeho kamarád, francouzský běžec Mimoun. A když se setkají, tak Zátopek Mimounovi popisuje, jak probíhalo jeho vítězství v maratonu na olympiádě v Helsinkách. Děti z tohoto rozhovoru doma citují pasáže... Pro mě byla velmi důležitá právě snaha inscenátorů zachytit výjimečného jedince v soukolí politiky, hrůz padesátých let - či pak to, že po roce 1968 najednou Zátopek zmizel...byl odsunut daleko od Prahy. Díky tomuto představení jsem mohla dětem opět znovu a lépe vysvětlit, jak se prakticky projevovaly tlaky komunistického státu na lidi, výjimečné i obyčejné.
Pavlína Muzikářová
Říkala jsem si, zda by se představení líbilo panu Zátopkovi. Zvárnění Emilových rodičů.. ? Za mne představení chybělo to dojetí a obdiv k mimořádnému sportovnímu výkonu Emila Zátopka, které člověk prožívá, když čte povídku o jeho vítěžství od Oty Pavla nebo vidí filmový záznam jeho běhu s komentářem. A toto jsem očekávala, zvláště, když jde o představení pro dětského diváka. Vyzdvižený byl první trenér Emila Zátopka, ale ne až tak originální tréninková metoda. hlavního představitele. Ve zkratce bych představení přidala více sportu a méně politiky.
Hanka
Milé divadlo Minor, byl jsem zvědavý, jakým způsobem hru o Emilovi Zátopkovi ztvárníte. Bylo to velmi originální, milé, vtipné, vlastenecké...... Děkuji, že jsem mohl být přítomen na vaší premiéře. Hodně zdaru a sil. Zdravím moc Evičku Pecháčkovou a Milánka Mazánka. J. S.
Jindřich Slunečko
Byla jsem na představení Emil Zátopek. Byl to skvělý zážitek, prožila jsem u toho spoustu emocí! Líbilo se mi umělecké zpracování, pestrost, hudba, ale i obsah. Klobouk dolů před hereckými výkony. Krásný scénář i provedení! Velké díky!
V. K.
Krásné to bylo. Minor NIKDY nezklame.
Nic vás do příběhu manželů Zátopkových nevtáhne tak, jako když na vás Dana namíří oštěp a hodí. Bylo to parádní, propracované, nápadité a frčelo to jak Emil po dráze. Díky za všechny rodiče, kteří si k vám můžou přijít užít divadlo, ne jen přežít "dětské" představení. Vděčná matka